Laboratorium Fizjologii i Patofizjologii Człowieka

Kierownik

PROF. DR HAB. N. FARM. MAGDALENA BUJALSKA-ZADROŻNY

Laboratorium Fizjologii i Patofizjologii Człowieka

Celem pracy Laboratorium Fizjologii i Patofizjologii Człowieka Centrum Badań Przedklinicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest identyfikacja funkcjonalna i morfologiczna receptorów, systemów przekazywania sygnału wewnątrzkomórkowego oraz efektorów komórkowych kontrolowanych przez dopaminę, noradrenalinę, serotoninę i acetylocholinę w neuronach kory przedczołowej. Zaburzenia funkcji neuronów kory przedczołowej występują w rozpowszechnionych chorobach neuropsychiatrycznych np.: w zaburzeniach lękowych, depresji, w chorobach afektywnych, w zespołach stresu pourazowego i nadpobudliwości psychoruchowej, w różnych formach zespołu otępiennego, w uzależnieniach od narkotyków oraz w czasie starzenia się organizmu. Wyżej wymienione patologie zależą głównie od zaburzonej kontroli aktywności neuronów kory przedczołowej przez dopaminę, noradrenalinę, acetylocholinę lub serotoninę. Poznanie mechanizmów odpowiedzialnych za regulację aktywności neuronów kory przedczołowej przez wymienione neuroprzekaźniki jest podstawą do wprowadzenia racjonalnej profilaktyki i terapii zaburzeń neuropsychiatrycznych. Laboratorium dysponuje szeregiem zestawów aparatury służących do rejestracji prądów jonowych kanałowych oraz potencjałów błonowych w ciałach komórkowych, w dendrytach i aksonach. Badania są prowadzone na liniach komórkowych, oraz neuronach rozproszonych i neuronach zlokalizowanych w skrawkach pobranych od zwierząt laboratoryjnych. Laboratorium jest również wyposażone w mikroskop konfokalny.

Działalność badawcza

Obecnie laboratorium prowadzi badania dotyczące:

  • mechanizmów kontroli potencjału błonowego w neuronach korowych,
  • charakterystyki kanałów jonowych sodowych ekspresjonowanych w liniach komórkowych występujących u dzieci z zespołami padaczkowymi,
  • regulacji aktywności kanałów jonowych sodowych przez leki przeciwpadaczkowe,
  • regulacji potencjałów błonowych w neuronach kory przedczołowej przez noradrenalinę i dopaminę.

  • Osiągnięcia

    • Zidentyfikowanie w korze przedczołowej nowego białka kanałowego typu Nav1.9 o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania wyższych czynności nerwowych i o potencjalnie dużym znaczeniu w etiologii chorób neuropsychiatrycznych.
    • Wyjaśnienie mechanizmu powstawania „rebound depolarization” w neuronach korowych.
    • Zbadanie właściwości kinetycznych farmakologicznych większości kanałów jonowych odpowiedzialnych za powstawanie potencjału błonowego spoczynkowego w neuronach korowych (typu GIRK, typu BK, typu TREK, typu Nav1.9).

    Pozwolenia

  • Laboratorium posiada zezwolenie Ministerstwa Środowiska na prowadzenie Zakładu Inżynierii Genetycznej (Nr w rejestrze Zakładów Inżynierii Genetycznej: 04-125/2016).
  • Laboratorium posiada zezwolenie Wojewódzkiego Mazowieckiego Inspektora Farmaceutycznego na prowadzenie badań z zastosowaniem Morbitalu (pismo nr. WIF.WA.II.857.3.1.2016.AN).
  • Usługi badawcze


    Laboratorium posiada możliwości identyfikacji i charakterystyki właściwości kinetycznych i farmakologicznych wszystkich znanych podtypów kanałów jonowych występujących w błonach komórkowych. Badamy mechanizmy odpowiedzialne za kontrolę wszystkich podtypów kanałów jonowych przez metaboreceptory (identyfikujemy podtypy receptorów, systemy przekazywania sygnału wewnątrzkomórkowego oraz białka efektorowe). Stosujemy wszystkie znane metody elektrofizjologiczne badania kanałów jonowych (current-clamp, volatge-clamp, whole-cell, cell-attached, inside-out, outsisde-out, perforated patches, single channels etc.). Badane kanały mogą być zlokalizowane w błonach komórek rozproszonych, w komórkach linii komórkowych, w neuronach w skrawkach lub w komórkach w hodowli. Badamy kanały: przeciekowe, potencjałozależne, aktywowane przez przekaźniki i bodźce czuciowe; natywne i ekspresjonowane w liniach komórkowych; występujące w ciele komórkowym i w wypustkach neuronu; występujące w neuronach i komórkach nieneuronalnych. Badamy ekspresję białek komórkowych przy pomocy fluorescencyjnej mikroskopii konfokalnej.

    Zespół Badawczy

    prof. dr hab. n. farm. Magdalena Bujalska-Zadrożny
    prof. dr hab. n. farm. Magdalena Bujalska-Zadrożny
    Kierownik


    magdalena.bujalska@wum.edu.pl
    22 116 61 26 | 22 116 62 03

    Prof. dr hab. n. farm. Magdalena Bujalska-Zadrożny jest farmakologiem od wielu lat związanym z Wydziałem Farmaceutycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Od 2012r pełni funkcję kierownika Zakładu Farmakodynamiki a od 2018 również Zakładu Fizjologii i Patofizjologii Człowieka. Jej zainteresowania naukowe są związane głównie z badaniem patomechanizmów uczestniczących w powstawaniu różnych rodzajów bólu, a także poszukiwaniem sposobów jego łagodzenia. W roku 2010 po raz pierwszy podjęła próbę

    praktycznego wykorzystania wyników eksperymentalnych prac badawczych. Owocem tych badań było uzyskanie dwóch patentów przyznanych w Europie i USA. Następnie zaplanowała i przeprowadziła badania przed kliniczne oraz współuczestniczyła w zakończonych sukcesem badaniach klinicznych jednego z objętych ochroną patentową połączeń. Od 2016 pełni funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego. Jest autorem 73 publikacji w tym 53 prac oryginalnych i 18 prac poglądowych; Łączny IF 123,353, MNiSW 1386.

    Galeria