Laboratorium Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej

Kierownik

PROF. DR HAB. MED. DAGMARA MIROWSKA-GUZEL

Laboratorium Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej

W ramach Laboratorium Środowiskowego Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej działają pracownie, w których prowadzone są badania przedkliniczne. Są to między innymi:

  • Pracownia Chorób Neurodegeneracyjnych i Neuroprotekcji
  • Pracownia Farmakogenetyki
  • Pracownia Farmakologii Behawioralnej i Produktów Pochodzenia Naturalnego


Grupy badawcze działające w ramach pracowni prowadzą badania z wykorzystaniem zaawansowanych technik analitycznych, wykorzystując kompleksowy wachlarz metodyczny umożliwiający:
  • Badanie mechanizmów neurodegeneracji, patologicznych i zapalnych procesów zachodzących przebiegu chorób neurodegeneracyjnych, głównie w chorobie Parkinsona (chP).
  • Analizę wpływu leków na zachowanie zwierząt oraz funkcje ośrodkowego układu nerwowego w warunkach fizjologicznych i patologicznych. Dysponujemy nowoczesną aparaturą wspomagającą badania naukowe ukierunkowane na ocenę wpływu znanych i testowanych środków farmakologicznych na procesy poznawcze, sprawność sensomotoryczną oraz reakcje lękowe u gryzoni. Wykorzystanie różnych modeli zwierzęcych pozwala badać anatomiczne, fizjologiczne i moleku­larne korelacje zachowania i oddziaływania znanych środków farmakologicznych i testować nowe leki. Modyfikując przebieg doświadczenia możemy uzyskać także informacje na temat motywacji i sprawności sensomotorycznej zwierząt.
  • Ocenę podłoża genetyczne reaktywacji płytek krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2 oraz udaru niedokrwiennego mózgu w kontekście nowych zmienności w obrębie genów kodujących receptory płytkowe.
  • Poszukiwanie nowych miRNA związanych z reaktywnością płytek krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2 oraz po udarze niedokrwiennym, w tym określenie ich diagnostycznego i rokowniczego znaczenia.

Aparatura

Laboratorium wyposażone jest w wysokiej klasy, nowoczesną aparaturę, obsługiwaną przez wyszkoloną kadrę. Dysponujemy następującą aparaturą badawczą:


  • Wysokosprawna chromatografia cieczowa z detektorem elektrochemicznym (HPLC-ED; analiza ilościowa stężeń amin biogennych, aminokwasów w różnych matrycach biologicznych) oraz detektorem UV-DAD (HPLC UV-DAD).
  • Time PCR (oznaczanie ekspresji mRNAw próbkach biologicznych m.in. dla czynników pro- i przeciwzapalnych, czynników troficznych , enzymów,etc);
  • Western Blot (ocena ekspresjibiałek w próbkach biologicznych);
  • ELISA (ilościowe analiza ekspresji białek w próbkach biologicznych);
  • RotaRod (badanie koordynacji ruchowej i odporności na zmęczenie u myszy);
  • System do operacji stereotaktycznych zintegrowany z mikropompą infuzyjną (precyzyjne podania związków do wybranych struktur mózgu myszy lub szczura);
  • Kriostat (wykonaniepreparatów histologicznych tkanek mrożonych);
  • Zestaw do analizy stereologicznej (ilościowa ocena komórek w preparatach histologicznych;
  • Test labiryntu wodnego (water maze), test otwartego pola (open field), test eksploracji z otworami (hole board test). W Pracowni Behawioralnej wykorzystujemy oprogramowanie śledzące wideo: Noldus EthoVision® XT, które analizuje zachowanie, ruch i aktywność dowolnego zwierzęcia laboratoryjnego. EthoVision XT wykorzystuje odpowiednie narzędzia do wyboru danych, wizualizacji i ich analizy. Labirynt wodny Morrisa jest popularnym i dobrze zwalidowanym narzędziem do oceny procesów poznawczych, pamięci przestrzennej i jest jednym z najczęściej używanych testów behawioralnych w badaniach psychofarmakologicznych i neurologicznych. Ponadto Pracownia Behawioralna dysponuje testem otwartego pola i testem eksploracji z otworami, które służą do badania aktywności, zachowań związanych z lękiem oraz zachowań eksploracyjnych u myszy i szczurów.

  • Multiplate analyzer (półautomatyczny analizator aktywności płytek, zasada pomiaru oparta na metodzie agregometrii impedancyjnej). W przeciwieństwie do wcześniej stosowanych systemów, w analizatorze Multiplate® używa się kuwet pomiarowych jednorazowego użytku z podwójnym czujnikiem. Opatentowana technologia podwójnego czujnika (wielokanałowa agregometria, MEA) pozwala uzyskać optymalne wyniki i zapewnia kontrolę jakości. Użycie krwi pełnej eliminuje konieczność czasochłonnego przygotowywania próbki, przy jednoczesnym utrzymaniu naturalnego fizjologicznego środowiska dla oceny czynności płytek. Niewielka wymagana ilość krwi (300 μl) na test, umożliwiająca wykonanie do 9 testów z probówki pobranej krwi. Możliwość wykonania następujących oznaczeń: ADPtest (aktywacja płytek indukowana przez ADP, wrażliwa na klopidogrel, prasugrel i innych antagonistów receptora ADP) ASPItest (agregacja zależna od cyklooksygenazy (przy użyciu kwasu arachidonowego), wrażliwa na kwas acetylosalicylowy, NLPZ i inne inhibitory cyklooksygenazy płytkowej) TRAPtest (stymulacja płytek przez receptor trombiny (za pomocą TRAP-6), wrażliwa na antagonistów receptora IIb/IIIa);
  • Rotor Gene Q - termocykler do analizy PCR (urządzenie zapewnia akwizycję i obróbkę wyników, tworzenie krzywej kalibracyjnej dla oznaczeń ilościowych, analizę krzywej topnienia, analizę względnego stężenia DNA).

Działalność badawcza


W Pracowni Chorób Neurodegeneracyjnych i Neuroprotekcji prowadzone są badania w wykorzystaniem modeli zwierzęcych nad mechanizmami degeneracji w chorobie Parkinsona (chP) oraz poszukiwania nowych związków o działaniach protekcyjnych. Obecnie realizujemy cztery projekty własne, oraz uczestniczymy w kilku projektach współpracując z innymi zespołami. W naszych projektach chcemy określić wpływ płci na ekspresję transglutaminazy tkankowej typu 2 w obrębie układu nigro-striatalnego oraz ocenić neuroprotekcyjne oraz immunosupresyjne działanie inhibitora TG2 - cystaminy w mysim modelu chP wywołanym podaniem 1-metylo-4-fenylo-1,3,4,6-tetrahydropirydyny (MPTP). Badamy również wpływ płci oraz endogennych i egzogennych żeńskich hormonów płciowych – estrogenów na stopień zmian neurodegeneracyjnych oraz ekspresję wybranych molekularnych i komórkowych mediatorów reakcji zapalnej w układzie nigro-striatalnym po podaniu białka alfa-synukleiny. W kolejnym projekcie opierając się na wynikach ostatnich badań, które wskazują, że dieta ketogenna może mieć protekcyjne działanie w chP określamy zmiany ośrodkowego profilu biochemicznego (stężenia monoamin, aminokwasów) oraz immunocytochemicznych (mediatorów reakcji zapalnej, markerów przebudowy neuroplastycznej) związanego z podaniami kwasów tłuszczowych w modelu chP indukowanym MPTP. Badamy również wpływ Atsttrin jako związku działającego protekcyjnie/leczniczo w modelu chP. Atsttrin stanowi rekombinowane białko oparte na strukturze trzech domen endogennej progranuliny. Dotychczasowe wyniki przeprowadzonych badań eksperymentalnych z cząsteczką Atsttrin sugerują, iż wdrożenie tego białka do terapii może być potencjalnie skuteczne w leczeniu chorób związanych ze stanem zapalnym a jak wykazały liczne badania, w tym badania naszego zespołu, degenerującym neuronom w chP towarzyszy nasilona reakcja zapalna.


Publikacje

W Pracowni Farmakogenetyki prowadzone są badania skupione na poszukiwaniu genetycznego podłoża chorób oraz odpowiedzi na leki. Specjalizujemy się w ocenie podłoża biochemicznego oraz genetycznego odpowiedzi na leki przeciwpłytkowe w populacjach wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego. Ponadto zajmujemy się badaniami nad nowymi biomarkerami chorób układu sercowo-naczyniowego w celu ich wcześniejszego wykrywania i skuteczniejszego leczenia. Pracownia na co dzień współpracuje z wieloma renomowanymi ośrodkami w kraju oraz za granicą w tym:

  • II Kliniką Neurologiczną Instytutu Psychiatrii i Neurologii Instytutu Psychiatrii i Neurologii,
  • Klinicznym Oddziałem Neurologicznym Kliniki Neurologii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego;
  • I Katedrą i Kliniką Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego;
  • Department of Medical and Surgical Sciences, Magna Graecia University, University of Catanzaro, Włochy;
  • Medical University of Vienna, Vienna, Department of Cardiology, Vienna, Austria;
  • Laboratory of Perioperative Genomics, Penn State College of Medicine, The Milton S. Hershey Medical Center, Hershey, Pennsylvania, USA
  • Laboratory of Experimental Clinical Chemistry, and Vesicle Observation Centre, Academic Medical Centre of the University of Amsterdam, Amsterdam, Holandia)


Badania przeprowadzone w ostatnich latach dotyczyły:
  • Podłoża genetycznego reaktywacji płytek krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2;
  • Podłoża genetycznego udaru niedokrwiennego mózgu w kontekście nowych zmienności w obrębie genów kodujących receptory płytkowe;
  • Poszukiwania nowych miRNA związanych z reaktywnością płytek krwi u pacjentów po udarze niedokrwiennym mózgu oraz określenie ich diagnostycznego i rokowniczego znaczenia;
  • Poszukiwania nowych miRNA związanych z reaktywnością płytek krwi u pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi oraz określenie ich diagnostycznego i rokowniczego znaczenia.

  • Publikacje

    W Pracowni Farmakologii Behawioralnej i Produktów Pochodzenia Naturalnego koncentrujemy się obecnie na badaniu wpływu znanych leków oraz preparatów pochodzenia naturalnego na funkcje ośrodkowego układu nerwowego i behawior zwierząt. Oceniamy również potencjalne zagrożenia wynikające z ich prenatalnego stosowania. Badamy również zmiany biochemiczne zachodzące w ośrodkowym układzie nerwowym, a także w układzie krążenia, układzie moczowo-płciowym i innych. Członkowie grupy są zaangażowani w realizację projektów naukowych dotyczących między innymi:

    • Badania mechanizmów odpowiedzialnych za procesy poznawcze, uczenie się oraz pamięć przestrzenną;
    • Oceny farmakologicznej i neurotoksykologicznej wpływu pre-i post-natalnego podawania leków, preparatów pochodzenia roślinnego oraz pierwiastków śladowych na plastyczność neuronalną i funkcje poznawcze;
    • Badania wpływu leków na aktywności i koordynację ruchową, poziom napędu eksploracyjnego i poziomu lęku u gryzoni.


    Badania przeprowadzone w ostatnich latach dotyczyły:
    • Oceny wpływ podawania paracetamolu w kresie prenatalnym i we wczesnym okresie rozwoju postnatalnego na neuroprzekaźnictwo i funkcje poznawcze;
    • Oceny wpływu suplementacji cynku na procesy uczenia się, konsolidacji pamięci oraz aktywność motoryczną u młodych szczurów;
    • Oceny wpływu krótko- i długotrwałego doustnego podawania Royal Jelly na czynność ośrodkowego układu nerwowego szczurów: procesy kognitywne oraz neuroprzekaźnictwo;
    • Oceny wpływu standaryzowanego wyciągu męczennicy cielistej (Passiflora incarnata L.) na procesy poznawcze oraz zachowanie szczurów;
    • Poszukiwania mechanizmów prokognitywnego działania kwasu protokatechowego w zwierzęcym modelu zespołu Wernickego-Korsakowa.


    Publikacje

    Usługi badawcze


    W ramach Pracowni Chorób Neurodegeneracyjnych:

    • Oznaczanie stężenia amin biogennych w homogenatach tkanek, dializatach, hodowlach komórkowych.
    • Oznaczanie stężenia aminokwasów w homogenatach tkanek, dializatach, hodowlach komórkowych.
    • Oznaczanie ekspresji mRNA (m.in. czynniki pro- i przeciwzapalne, czynniki troficzne , enzymy) w tkankach.
    • Oznaczanie ekspresji białek w tkankach.
    • Badania behawioralne- ocena koordynacji ruchowej i odporności na zmęczenie u myszy.
    • Precyzyjne podania związków do wybranych struktur mózgu (myszy lub szczura).
    • Wykonanie preparatów histologicznych tkanek mrożonych (kriostat).
    • Barwienie immunohistochemiczne preparatów histologicznych.
    • Ilościowa ocena komórek w preparatach histologicznych
    Osoba odpowiedzialna za kontakt/odpowiedzi na zapytania ofertowe:
    dr hab. Ilona Joniec-Maciejak
    e-mail: ilona.joniec@wum.edu.pl

    W ramach Pracowni Neurogenetyki:
    Ocena reaktywności płytek i odpowiedzi na leki przeciwpłytkowe (kwas acetylosalicylowy, klopidogrel, tikagrelor), określanie polimorfizmów pojedynczego nukleotydu (SNP), analiza miRNA.
    Osoba odpowiedzialna za kontakt/odpowiedzi na zapytania ofertowe:
    dr hab. Marek Postuła
    e-mail: mpostula@wum.edu.pl

    W ramach Pracowni Pracownia Farmakologii Behawioralnej i Produktów Pochodzenia Naturalnego:
    Testy behawioralne pozwalające na ocenę wpływu leków, preparatów roślinnych oraz związków chemicznych na funkcje ośrodkowego układu nerwowego oraz motorykę zwierząt.
    Osoba odpowiedzialna za kontakt/odpowiedzi na zapytania ofertowe:
    dr hab. Ewa Widy-Tyszkiewicz
    e-mail: etyszkiewicz@wum.edu.pl

    Zespół Badawczy

    prof. dr hab. med. Dagmara Mirowska-Guzel
    prof. dr hab. med. Dagmara Mirowska-Guzel
    Kierownik


    dmirowska@wum.edu.pl
    22 116 61 16

    Prof. dr hab. med. Dagmara Mirowska-Guzel jest neurologiem i farmakologiem klinicznym. Pracuje w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej od 2000 r. kolejno na stanowiskach wolontariusz, asystenta, adiunkta, prof. nadzw. i prof. zw. Od 2013 r. jest kierownikiem Katedry, a od 2014 r. nowoutworzonego Laboratorium Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej W Centrum Badań Przedklinicznych WUM. Doświadczenie laboratoryjne zdobywała w laboratorium Instytutu Psychiatrycznego Maxa-Plancka w Monachium w latach

    2002 oraz 2005-2006 w ramach grantów Europejskiego Towarzystwa neurologicznego i Europejskiej Federacji Towarzystw Neurologicznych) uzyskanych na drodze konkursowej. Jej zainteresowania koncentrują się wokół zagadnień związanych z farmakologią doświadczalną oraz kliniczną ośrodkowego układu nerwowego. Jest autorką i współautorką publikacji z zakresu patogenezy i leczenia stwardnienia rozsianego i innych chorób neurologicznych, w tym udaru mózgu oraz innych chorób układu sercowo-naczyniowego.

    Członkowie zespołu

    dr hab. med. Marek Postuła
    22 116 61 60
    mpostula@wum.edu.pl
    dr n. med. Ilona Joniec-Maciejak
    22 116 61 56
    ilona.joniec@wum.edu.pl
    dr n. med. Adriana Wawer
    22 116 61 60
    adriana.wawer@wum.edu.pl
    dr n. med. Anna Sznejder-Pachołek
    22 116 61 60
    anna.sznejder@wum.edu.pl
    dr hab. med. Ewa Widy-Tyszkiewicz
    22 116 61 56
    etyszkiewicz@wum.edu.pl
    dr n med. Agnieszka Piechal
    22 116 62 02
    apiechal@wum.edu.pl
    dr hab. med. Kamilla Blecharz-Klin
    22 116 62 02
    kamilla.blecharz-klin@wum.edu.pl
    lek. Daniel Jakubik (doktorant)
    doktorant
    22 116 61 60
    daniel.jakubik@wum.edu.pl
    lek. Justyna Pordzik
    diamentowy grant
    22 116 61 60
    j.pordzik@yahoo.co.uk
    lek. Łukasz Poniatowski
    doktorant
    22 116 61 60
    lukasz.poniatowski@wum.edu.pl
    lek. wet. Ceren Eyileten-Postuła
    22 116 61 60
    ceren.eyileten-postula@wum.edu.pl
    mgr inż. Ewa Wojnar
    22 116 61 60
    ewa.wojnar@wum.edu.pl

    Galeria