Kierownik
Prof. dr hab. Agnieszka Cudnoch-JędrzejewskaŚrodowiskowe Laboratorium Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej
Laboratorium Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej dysponuje ultranowoczesną infrastrukturą i sprzętem badawczym. Zespoły badawcze skupione w naszym Laboratorium zajmują się przede wszystkim zagadnieniami związanymi z kardioonkologią, regulacją ciśnienia tętniczego oraz czynnikami ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego (przewlekły i ostry stres, dieta wysokotłuszczowa, nadciśnienie tętnicze). Ponadto prowadzimy intensywne badania naukowe nad poszukiwaniem nowych terapii w chorobach autoimmunologicznych oraz badania neurobehawioralne i neurofizjologiczne w chorobach neurodeganeracyjnych, jak również w zaburzeniach depresyjnych. Nowocześnie wyposażona pracownia badań molekularnych wspomaga badania naukowe, pozwalając na szeroką analizę zebranego materiału badawczego. W skład Środowiskowego Laboratorium Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej wchodzą następujące pracownie:
Pracownia hemodynamiczna
Celem prac badawczych pracowni jest długookresowa i krótkoterminowa ocena czynności układu krążenia oraz nieinwazyjna ocena parametrów hemodynamicznych w modelach doświadczalnych chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych. Badania prowadzone są przy użyciu aparatury służącej do ciągłych pomiarów parametrów hemodynamicznych (ciśnienie tętnicze, częstość rytmu, zapis EKG) oraz pomiarów aktywności motorycznej metodą telemetryczną (Data Sciences International (DSI)) u szczurów, swobodnie poruszających się w swoich klatkach bytowych przez całą dobę w okresie do 16 tygodni. W czasie eksperymentu pomiary odbywają się bez kontaktu zwierząt z człowiekiem, co zwiększa wiarygodność badań. Pracownia jest wyposażona w sprzęt BIOPAC MP-150 100 wraz z oprogramowaniem AcqKnowledge® umożliwiający analizę parametrów hemodynamicznych u zwierząt czuwających, jak i poddanych znieczuleniu. System pomiarowy w zakresie dostępnego oprogramowania w oparciu o zasady kardiografii impedancyjnej pozwala na ciągłą, inwazyjną rejestrację skurczowego, rozkurczowego i średniego ciśnienia tętniczego, czynności częstości i zmienności rytmu serca i jej zmienności, oraz ciśnienia w jamach serca. Dodatkowo istnieje możliwość jednoczasowej analizy zapisu elektrokardiograficznego. Sprzęt ten daje duże możliwości rozbudowy w zakresie analizowanych parametrów, m.in.: o analizę potencjałów wywołanych, elektroencefalogram, elektromiogram, elektrookulogram, elektrogastrogram, a także o ocenę funkcji baroreceptorów tętniczych. W Pracowni pracujemy na aparaturze pozwalającej na pomiary parametrów hemodynamicznych (ciśnienie tętnicze, częstość serca) metodą wolumetryczną – nieinwazyjną na ogonach zwierząt laboratoryjnych. Pomiary służą głównie do pomiarów oceny podłużnejych i wykrywania istotnych różnić wartości ciśnienia tętniczego w grupach doświadczalnych o dużej liczebności zwierząt. Pomiary ciśnienia tętniczego przeprowadzane w Pracowni umożliwiają też weryfikację nadciśnienia tętniczego w modelach doświadczalnych stosowanych w projektach prowadzanych w Środowiskowym Laboratorium Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej.
Wybrane rezultaty
Zespół badawczy
tzera@wum.edu.pl
agnieszka.segiet@wum.edu.pl
pawel.smykiewicz@wum.edu.pl
Pracownia Neurofizjologii Eksperymentalnej
Eksperymenty prowadzone w pracowni skupiają się na badaniu behawioru seksualnego, a także modelu depresji wywołanej przewlekłym stresem u gryzoni laboratoryjnych. Pracownia behawioralna wyposażona jest w system obserwacyjny Nodulus i system do rejestracji, analizy i odtwarzania ultradźwięków emitowanych przez małe gryzonie firmy Metris (Sonotrack). Systemy te pozwalają na kompleksową analizę behawioru zwierząt. Obecnie większość badań prowadzonych w laboratorium skupia się na analizowaniu ultradźwięków emitowanych przez samce szczura podczas zachowań seksualnych. W ramach pracowni prowadzimy również badania, które obejmują wywoływanie ostrego i przewlekłego stresu u zwierząt, oraz oceny podstawowych parametrów metabolicznych. Poddawanie zwierząt przewlekłemu stresowi i anhedonii, co stanowi odzwierciedlenie w modelu ludzkiej depresji, odbywa się w osobnym, dedykowanym do takich badań pokoju. Wyposażenie laboratorium pozwala na poddawanie zwierząt działaniu różnych czynników przez dłuższy czas. Klatki metaboliczne umożliwiają ocenę ilości spożywanego pokarmu i wody przez zwierzęta, ilości wydalanego moczu i kału, a także zbieranie próbek moczu do dalszych analiz.
Zespół badawczy
michal.bialy@wum.edu.pl
kaja.kasarello@wum.edu.pl
wiktor.bogacki-rychlik@wum.edu.pl
Pracownia Mikroskopii Konfokalnej
Mikroskop konfokalny firmy Zeiss z podjednostką dwufotonową firmy Coherent stanowi doskonałe narzędzie do wizualizacji struktur komórkowych zarówno w preparatach pochodzących z hodowli komórkowych in vitro, jak i skrawków histologicznych uzyskanych z tkanek zwierzęcych. Preparaty, po wcześniejszym wybarwieniu specyficznymi przeciwciałami związanymi z barwnikami fluorescencyjnymi, mogą być oglądane w różnych powiększeniach, umożliwiających określenie lokalizacji interesujących nas białek w komórkach czy tkankach. Analiza ultrastruktury komórki jest bardzo przydatnym narzędziem w ocenie różnicowania czy rozwoju patologii oglądanych tkanek.
Do tej pory za pomocą mikroskopu wizualizowano różne markery w mezenchymalnych komórek macierzystych, neuralnych komórek macierzystych, komórek endometrium, komórek krwi obwodowej, a także skrawków pochodzących z nerwów obwodowych, różnych odcinków rdzenia kręgowego, mózgu, płuc, serca oraz oka.
Obecnie w pracowni realizowane jest kilka projektów, w tym m.in.:
- Nowe sfunkcjonalizowane biopolimery do zastosowań medycznych (LIDER, FunBioMed NCBiR, https://grupamacka.wixsite.com/funbiomed)
- Technologia biorafinacji olejów roślinnych do wytwarzania zaawansowanych materiałów kompozytowych (TECHMATSTRATEG, PHATechmat, NCBiR)
Wybrane rezultaty
Zespół badawczy
mpodobinska@wum.edu.pl
marcin.kumosa@wum.edu.pl
Pracownia Echokardiograficzna
Celem prac badawczych pracowni jest ocena echokardiograficzna układu sercowo-naczyniowego zarówno w modelach eksperymentalnych, jak również u pacjentów. W pracowni prowadzone są przezklatkowe badania echokardiograficzne m.in. w szczurzym, żeńskim modelu Zespołu Takotsubo oraz w modelu przewlekłego stresu. Badania wykonywane są na aparacie Vivid i/Vivid q (GE Medical Systems).
Wybrane rezultaty
Opiekun pracowni
malgorzata.wojciechowska2@wum.edu.pl
sonia.borodzicz@wum.edu.pl
Pracownia Biologii Molekularnej
Głównym zadaniem Pracowni Biologii Molekularnej jest badanie ekspresji genów i poziomu białek w materiale biologicznym, który stanowią zarówno tkanki pochodzenia zwierzęcego jak i ludzkiego. Pracownia wyposażona jest w dwa Aparaty Viia 7 (Life Technologies), pozwalające na badanie ekspresji genów metodą RT-PCR (PCR w czasie rzeczywistym) oraz badanie genów metodą High Resolution Melt(HRM), co umożliwia analizę metylacji, genotypowania oraz screening mutacji. W pracowni znajduje się także aparat do ELISA (Biorad), służący do ilościowego badania stężenia białka w wybranym materiale biologicznym oraz zestaw do Western Blot (Biorad), w skład którego wchodzi aparat do elektroforezy białek w żelu poliakrylamidowym, aparat do transferu białek, system wizualizacji wyniku oraz program komputerowy do analizy wyników. Powyższe urządzenie pozwala na jakościowe badanie stężenia białek, a także na porównanie poziomu białka w wybranych materiałach biologicznych.
Wybrane rezultaty
Zespół badawczy
katarzyna.czarzasta@wum.edu.pl
malgorzata.kowalczyk@wum.edu.pl
marzanna.tkaczyk@wum.edu.pl
Zespół Badawczy Laboratorium Środowiskowego
Prof. dr hab. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska
KierownikProf. dr hab. n. med. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, lekarz, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i hipertensjologii, kierownik Katedry i Zakładu Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej (od 2013 r.), prodziekan ds. studenckich I, II i III roku I Wydziału Lekarskiego WUM w kadencji 2016-2019. Od 2015 wiceprzewodnicząca Komitetu Nauk Fizjologicznych i Farmakologicznych PAN, członek American Physiology Society, Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego oraz Sekcji Kardiologii Eksperymentalnej PTK.
Jej zainteresowania naukowe obejmują, m.in. zagadnienia związane z kardioonkologią, regulacją ciśnienia tętniczego oraz czynnikami ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Odbyła szereg staży zagranicznych połączonych z prowadzeniem wykładów na europejskich uczelniach medycznych m.in. w Finlandii, Austrii, Portugalii oraz we Włoszech. Była wielokrotnie nagradzana indywidualnymi i zespołowymi nagrodami Ministra Zdrowia i Rektora WUM. Była recenzentką w przewodach doktorskich i habilitacyjnych. Jest promotorem 6 przewodów doktorskich oraz opiekunem grantów badawczych (Preludium, Diamentowy Grant). Była inicjatorką i organizatorem kilku konferencji naukowych (Sympozjum Sekcji Kardiologii Eksperymentalnej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Komitetu Nauk Fizjologicznych i Farmakologicznych Polskiej Akademii Nauk a także Konferencji Naukowych I Wydziału Lekarskiego). Recenzuje artykuły naukowe w pismach krajowych i zagranicznych. Zasiada w jury konkursowym i recenzuje prace na studenckich konferencjach naukowych.
Członkowie Zespołu Badawczego LŚ
mbialy@wum.edu.pl
katarzyna.czarzasta@wum.edu.pl
kaja.kasarello@wum.edu.pl
liana.puchalska@wum.edu.pl
awsol@wum.edu.pl
tzera@wum.edu.pl
wiktor.bogacki-rychlik@wum.edu.pl
anna.brodziak@wum.edu.pl
michal.kowara@wum.edu.pl
Agnieszka.segiet@wum.edu.pl
mpodobinska@wum.edu.pl
pawel.smykiewicz@wum.edu.pl
pawel.sobczuk@wum.edu.pl
dorota.sztechman@wum.edu.pl
malgorzata.wojciechowska2@wum.edu.pl
olena.wojno@wum.edu.pl
tciesielski@wum.edu.pl
magdalena.niedziela@wum.edu.pl
sonia.borodzicz@wum.edu.pl